Sellistel madalatel plusstemperatuuridel on selline külmumine väga tõenäoline. Tulemuseks on ummistunud õhuvõtt ja sellega kaasnev rikkam segu + pöörete langus ja kaasnev kõrgem kütuse kulu.
Kas see nüüd just hõrendusest tekib või hoopis intensiivsest õhuvoolust karburaatori õhuvõtus, mis karbussi veel enam maha jahutab ja õhus sisalduva niiskuse kristallidena metallpinnale kondenseerib. Näiteks kui suvel kuuma ilmaga sukeldumisballooni ventiil avada, läheb see härma ja jäässe kuni ummistuseni.
Antud juhul aitab vahetevahel (soojema ilmaga) isegi õhus mootori väljalülitamine (kui kõrgust jätkub) ja uuesti käivitamine viimasel hetkel. Seda juhul kui ummistus pole veel liiga kaugele arenenud.
Selle nähtuse ennetamiseks on näiteks mootorkelkudel kasutatud isegi eelsoojendusega karbusse.
Kiire moodus sellise ummistuse avastamiseks on õhufiltri mahavõtmine kohe peale mootori seskamist ja karburaatori õhuvõtus paistab puhas jää/lume kristallide segu, mis kasvab metallseinast tsentri suunas, kuni ummistab kogu kanali. Tegelikult on see näha ka karburaatori väliskestast, kui see härmas ja lumine on.
Mul on seda Simoniniga korduvalt juhtunud aga peamiselt väikeste plusskraadidega kui lennata visuaalselt märgatavas niiskuses (udu, madalad pilved, peen seenevihm jms.). Mingi paralleeli võib tuua isegi Hiiumaa lennuõnnetusega.
Muide, teatavate miinuskraadidega seda enam ei juhtu kui karbuss, kütus ja ümbritsev õhk on kõik miinuses. Ja edasi on juba seda kindlam, mida külmem on ilm.
Ise ka lendasin eile üle pika aja, seekord Parajetiga ja väikese miinusega karbussi külmumist ei esinenud. Võib-olla mängib siin rolli ka õhufilter (K&N) ja veidi väiksem võimsus (=tõmme)
Testisin Gerbingi el. soojendusega kindaid jm. varustuse sobivust talvetingimustele. Kõik oli ok aga suutsin ära eksida ja orientiiri kaotada. Sellise ühtlaselt laigulise maastiku ja kehvapoolse nähtavusega pilve piiril peab ikka rohkem GPS kasutama.
Täna ka hea lennuilm, nüüd saab juba suuskadelt startida.
_________________ Elu on seiklus!
Pako
|